Program

The INDIS18 Workshop program is also posted on the SC18 Technical Program website: https://sc18.supercomputing.org/experience/sc-schedule/

Workshop Date: Sunday Nov 11, 2018

Location: D163, Kay Bailey Hutchison Convention Center, Dallas, Texas

Time

Title

Speaker(s)

Affiliation(s)

0900

Welcome

Paola Grosso, Mary Hester, Michelle Zhu, Ilya Baldin

University of Amsterdam, SURFnet, Montclair University, RENCI

0905

Introduction to SCinet

Jason Zurawski, SCinet Chair

ESnet/Lawrence Berkeley National Laboratory

0915

SCinet Experimental Network (XNET) Showcases

SCinet Network Research Exhibition

SCinet architecture

Marc Lyonnais, SCinet XNET chair

Corby Schmitz, Caroline Weilhamer, SCinet NRE chairs

Lance Hutchinson, SCinet Architecture

Ciena, Argonne National Laboratory, Indiana University, Sandia National Laboratories

0950

Panel discussion

Moderator Paola Grosso

University of Amsterdam

1000

Break

1030-1100

Keynote: "FAUCET@SC18:Multivendor SDN switching and routing at 100G"

Josh Bailey

Google

1100-1130

“Flowzilla: A Methodology for Detecting Data Transfer Anomalies in Research Networks”

Anna Giannakou, Dan Gunter, Sean Peisert

Lawrence Berkeley National Laboratory

1130-1200

“Fast Detection of Elephant Flows with Dirichlet-Categorical Inference”

Aditya Gudibanda, Jordi Ros-Giralt, Alan Commike, Richard Lethin

Reservoir Labs Inc

1200-1230

“Tracking network flows with P4”

Joseph Hill, Mitchell Aloserij, Paola Grosso

University of Amsterdam

1230-1400

Lunch (on participants own)

1400-1430

“SDN for End-to-end Networked Science at the Exascale (SENSE)”

Inder Monga, Chin Guok, John MacAuley, Alex Sim, Harvey Newman, Justas Balcas, Phil Demar, Linda Winkler, Tom Lehman, Xi Yang

Lawrence Berkeley National Laboratory Energy Sciences Network (ESnet), California Institute of Technology,
Fermi National Accelerator Laboratory, Argonne National Laboratory, University of Maryland Mid-Atlantic Crossroads

1430-1500

“Social Computational Trust Model (SCTM): A Framework to Facilitate Selection of Partners”

Ameneh Deljoo, Tom van Engers, Leon Gommans, Cees de Laat

University of Amsterdam, Air France-KLM

1500-1530

Break

1530-1600

Keynote: “Chameleon: New Capabilities for Experimental Computer Science

Kate Keahey

Argonne National Laboratory

1600-1630

“Bandwidth Scheduling for Big Data Transfer with Deadline Constraint between Data Centers”

Aiqin Hou, Chase Q. Wu, Dingyi Fang, Liudong Zuo, Michelle M. Zhu, Xiaoyang Zhang, Ruimin Qiao, Xiaoyan Yin

New Jersey Institute of Technology, Northwest University (China), California State University,
Montclair State University

1630-1700

“Analysis of CPU Pinning and Storage Configuration in 100 Gbps Network Data Transfer”

Se-young Yu, Jim Chen, Joe Mambretti, Fei Yeh

International Center for Advanced Internet Research (iCAIR), Northwestern University

1700-1730

“BigData Express: Toward Schedulable, Predictable, and High-performance Data Transfer”

Qiming Lu, Liang Zhang, Sajith Sasidharan, Wenji Wu, Phil Demar, Chin Guok, John Macauley, Inder Monga, Se-young Yu, Jim-hao Chen, Joe Mambretti, Jim Kim, Seo-young Noh, Xi Yang, Tom Lehman, Gary Liu

Fermi National Accelerator Laboratory, Lawrence Berkeley National Laboratory (ESnet), Northwestern University, Korea Advanced Institute of Science and Technology, University of Maryland, New Jersey Institute of Technology

1730

Wrap-up and conclusion

Paola Grosso, Mary Hester, Michelle Zhu, Ilya Baldin

University of Amsterdam, SURFnet, Montclair University, RENCI