SC19 program

The INDIS19 Workshop program is also posted on the SC19 Technical Program website:https://sc19.supercomputing.org/session/?sess=sess103

Workshop Date: Sunday Nov 17, 2019

Location: Room 501, Denver Convention Center, Denver, Colorado

Time Title Speakers Affiliation
9.00-9.10 Welcome message Ilya Baldin, Paola Grosso, Michelle Zhu RENCI, University of Amsterdam, Montclair State University
9.10-9.35 SCinet DTN-as-a-Service Framework Se-Young Yu, Jim Chen, Joe Mambretti, Fei Yeh, Xiao Wang, Anna Giannakou, Eric Pouyoul, Marc Lyonnais Northwestern University, LBNL, ESnet and CIENA 
9.35-10.00 bwNetFlow: A Customizable Multi-Tenant Flow Processing Platform for Transit Providers Daniel Nägele, Christopher B. Hauser, Leonard Bradatsch, Stefan Wesner University of Stuttgard, Ulm University 
10.00-10.30 Coffee break    
10.30-10.40 SCinet welcome

Jim Stewart

 SCinet 2019 chair
10.40-11.30 Panel "SCinet architecture, TC challenge, XNET and NRE

JP Velders, Cees de Laat, Jerry Sobieski and Corby Schmitz

(moderator: Marc Lyonnais)

SCinet teams 
11.30-12.05 Keynote: The Relevance of Software Defined Exchange Points in the Path of Scientific Workflows Julio Ibarra  Florida International University
12.05-12.30 Estimation of RTT and Loss Rate of Wide-Area Connections Using MPI Measurements Nageswara Rao, Neena Imam, Raj Kettimuthu, Zhengchun Liu, Ian Foster Oak Ridge National Laboratory
Oak Ridge National Laboratory
Argonne National Laboratory
Argonne National Laboratory
Argonne National Laboratory
12.30-14.00 Lunch break    
14.00-14.25 Co-Scheduling of Advance and Immediate Bandwidth Reservations for Inter-Data Center Transfer Aiqin Hou, Chase Q. Wu, Liudong Zuo, Dawei Quan, Yangyang Li, Michelle M. Zhu, Qiang Duan, Dingyi Fang Northwest University, China
New Jersey Institute of Technology
California State University, Dominguez Hills
Northwest University, China
Northwest University, China
Montclair State University
Pennsylvania State University
Northwest University, China 
14.25-14.35 INDIS short break    
14.35-15.00 Hop Recording and Forwarding State Logging: Two Implementations for Path Tracking in P4 Silke Knossen, Joseph Hill, Paola Grosso  University of Amsterdam
15.00-15.30 Coffee break    
15.30-15.55 G2: A Network Optimization Framework for High-Precision Analysis of Bottleneck and Flow Performance Jordi Ros-Giralt  Reservoir Labs
15.55-16.30 Keynote: Applications of ML and AI in Next Generation Wired and Wireless Networks Awanish Verma Xilinx 
16.30-16.55 Training Classifiers to Identify TCP Signatures in Scientific Workflows Training Classifiers to Identify TCP Signatures in Scientific Workflows
George Papadimitriou, Mariam Kiran, Cong Wang, Anirban Mandal, Ewa Deelman
University of Southern California, LBNL, RENCI, RENCI,  University of Southern California
16.55-17.20 Sample Transfer Optimization with Adaptive Deep Neural Network Hemanta Sapkota, Md Arifuzzaman, Engin Arslan University of Nevada, Reno 
17.20-17.30 Closing remarks Ilya Baldin, Paola Grosso, Michelle Zhu RENCI, University of Amsterdam, Montclair State University